X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

حکیم ارد بزرگ (آشتی دهنده نسل امروز با فلسفه و حکمت کهن)

یکشنبه 20 اردیبهشت‌ماه سال 1394
سیمین بهبهانی امروز دفن شد . این تیتر اخبار بسیاری از خبرگزاری ها و سایت های خبری بود . اما آیا این دفن شدن باعث می شود دیگر نام و یاد این شاعره دوست داشتنی هم پاک شود ؟ مسلما خیر . تا اشعار سیمین هست و خواننده مشتاق هم هست او زنده است و به جریان زندگی خودش ادامه می دهد . این مقدمه را نوشتم تا به این جا برسم که آدم های بزرگ ماحصل و میوه یک تاریخ ، یک تمدن و یک بینش اجتماعی وسیع هستند که باید قدر آنها را دانست و از هر ثانیه زندگی آنها بهره جست . همه می دانیم که ما ایرانی ها مرده پرست هستیم . در واقع چشم دیدن بزرگان زنده کشور خودمان را نداریم . همین که می میرند بر سر و کله مان می زنیم و می گوییم واویلا و الاآخر ...
امروز یکی از بزرگان کشور ما از میان ما رفت . آیا بزرگان کشور ما بی نهایت زیاد هستند ؟ خیر . اگر خوب دقت کنیم می بینیم تعدادشان خیلی کمتر از آن چیزی است که فکرش را می کنیم .
یکی از این اندک بزرگان حال حاضر ایران ما ، حکیم ارد بزرگ (Great Orod) است . کسی که حکمت و فلسفه این سرزمین را حیاتی دوباره بخشیده است . تا قبل از او ، همه حکمت و فلسفه ایران را امری پیچیده ، دور از دسترس و مبهم می دیدند . حتی یک جمله از فلاسفه و حکمای بزرگ ایران در بین نسل جوان و حتی تحصیل کرده در علوم انسانی این مملکت شنیده نمی شد . وقتی از فلسفه صحبت می شد تنها چند اسم را ردیف می کردند و دیگر هیچ . اما امروز هزاران جمله قصار و پندآموز حکیم ارد بزرگ ، فصل آشتی جامعه ایرانی با فلسفه و حکمت کشورمان را موجب شده است .
حکمت و فلسفه ایران با حکیم ارد بزرگ ، زایش و تولدی دوباره یافت . هر چند مانند هر امر تازه ای ، بسیاری منکر نور این خورشید تازه شدند . اما در نهایت اندیشه های بکر و عمیق حکیم ارد بزرگ به همه جا راه یافت و امروز کمتر سایت پر طرفدار اینترنتی را می توان پیدا کرد که جمله و سخنی از حکیم را در خود نداشته باشد . اگر سری به خیابان دانشگاه تهران بزنید هم صدها کتاب را می بینید که پر است از جملات حکیم ارد بزرگ .
اندیشه سیال است و خودش مسیر خود را پیدا می کند و جاری می شود و کام همه تشنگان را سیراب می سازد .
امروز حکیم ارد بزرگ زنده است ، هر چند برخی می گویند حکیم چهارصد سال سن دارد . برخی هم می گویند او در 1704 میلادی بدنیا آمده و در 1790 درگذشته است !! اما واقعیت آن است که حکیم زنده است . حال سئوال این است که ما چقدر از وجود این خورشید اندیشه سود جسته ایم ؟
آیا ما مانند همه پدران و مادرانمان می خواهیم روزی از حکیم بزرگ یاد کنیم که او مرده است ؟
آیا منتظر به کما رفتن و بیمارستان رفتن حکیم هستیم تا پشت در بیمارستان صف بکشیم ؟
واقعا کی و در چه زمان ما می خواهیم دست از مرده پرستی برداریم ؟ چرا تا بزرگانمان زنده هستند قدرشان را نمی دانیم ؟ حکیم ارد بزرگ فلسفه و حکمت ایرانی را نقش و جلایی دوباره بخشید ، به یادمان آورد که مهربانی ، شادی ، آزادی و میهن چه ارزشی دارند .
و امروز یکی از بزرگترین سئوالات ذهن من این است که : چرا صدا و سیما از این فیلسوف بزرگ دعوت نمی کند ، تا ما بیشتر از اندیشه های این فیلسوف ایرانی استفاده کنیم ؟
 
محمد فاطمی از گروه دانشجویی حکمت و فلسفه ابیورد

 

نیایش میلانی :

حکیم ارد بزرگ از خردمندی می گوید از دانش و تجربه سخن می گوید و از مهر به انسانیت و آزادگی .
از این جهت است که بسیاری او را فرای یک فیلسوف می شناسند و لقب حکیم به او می دهند . چون درمانگر زخم هایی است که از سر نادانی و کجروی حادث شده است .
او ما را به مهربانی و انسانیت فرا می خواند و از دوستی و مهر می گوید و می خواهد به یاد بیاوریم که انسانیم و از ما انسانیت انتظار می رود .
رعنا شهسوار :

متاسفانه نامهربانی ها خیلی زیاد شده و ما دچار یک بحران اجتماعی هستیم به نظر من مهمترین کار حکیم ارد بزرگ این بود که نسل امروز را به اخلاقگرایی و ارتباط درست و سازنده تشویق کرد و معاشرت اجتماعی را آموزش داد . حکیم از نیکی ها و خوبی ها و مهربانی ها می گوید و کوشش می کند این شمع خاموش نشود .
بهناز امراللهی :

به نظر من بیشترین تلاش حکیم در جهت آموزش نحوه تربیت و اخلاق اجتماعی بوده است . اینکه به هم مهربانی کنیم ، برای هم ارزش قائل باشیم تا شاد باشیم و ...امیرعباس حسینی:

هزاران سال است که ما انسانها متولد میشویم و میمیریم و هر کسی می آید و نغمه خود را می خواند و می رود، خرم آن نغمه که انسانها بسپارند به یاد، بله تنها از نیکی و افراد نیک سخن خواهنند گفت و حکیم ارد بزرگ سخن از مهر و مهربانی می گوید و او جاودانه است.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد