دو تفسیر بسیار زیبا از آ بابک همتی بر سخنان حکیم ارد بزرگ

یکشنبه 20 اردیبهشت‌ماه سال 1394

با توجه به استقبال جهانیان از سخنان حکیم ارد بزرگ (بزرگترین فیلسوف تاریخ ایران) ضرورت واکاوی درست آنها به شدت احساس می شود سالها پیش تفاسیری از مسعود اسپنتمان بر سخنان حکیم بزرگ را خوانده ایم  امروز دو تفسیر بسیار خواندنی از آ بابک همتی پژوهشگر فرهیخته کشورمان درباره دو سخن از حکیم ارد بزرگ دیدم که تقدیم می شود :



گیتــی ، آوای مهــربانی و شادیســت . حکیم ارد بزرگ


بابک همتی :

جهان امروز معجونی از تضادها ، درگیری ها ، آشتی ها و مهربانی هاست . اما حکیم ارد بزرگ به بخشی از آن اشاره می کند که آن را درست می داند .

او می توانست به آنچه امروز رخ می دهد اشاره کند ، جنگ های گوناگونی که در اطراف ایران رخ می دهد خود گویای خشونت زشتی است که بشریت معاصر را تهدید می کند . اما آیا پرداختن به این موضوع می تواند میراث حکیم و فیلسوف بزرگ برای آیندگان باشد ؟ او به بخشی از کنش گیتی اشاره می کند که پویش و آرامش انسانها را به همراه دارد او نوا و صدای گیتی را مهربانی و شادی برمی شمارد تا آیندگان به جای جنگ طلبی و خشونت با هم مهربانی کنند که این مهربانی نتیجه اش می شود شادی همگانی .

حکیم آرمان انسانی در پیش پای آیندگان می گذارد که با کمک آن همزیستی و آشتی ، جای جنگ و پلیدی را بگیرد .





همه ما آدمیان ، در برابر زیستگاه خویش مسئولیم . حکیم ارد بزرگ

زمین به ما می گوید : گهواره شادیتان خواهم بود ، اگر دوستم باشید .  حکیم ارد بزرگ


بابک همتی :

تا آنجایی که دانش امروز به ما می گوید ، زمین تنها سیاره قابل سکونت برای بشر است و قرار هم نیست با مرگ ما زمین هم به کار خود پایان داده و بمیرد ، زمین برای فرزندان ما باقی خواهد ماند و آنها هم آن را به فرزندانشان خواهند سپرد . نکته مهم این است که ما با این خانه زیبا چه کرده ایم ؟

حکیم ارد بزرگ از مسئولیت ما در قبال این بستر زیبا سخن می گوید از ما می خواهد دوست زمین باشیم و یادآوری می کند که همه انسان ها باید در حفظ و پاسداشت آن همت گمارند . متاسفانه امروزه وقتی به دشت و کوه و دریا می رویم همه جا ، شاهد زباله های گوناگونی هستیم که آدمها ریخته اند !

آدمهایی که برای زمین هیچ ارزشی قائل نیستند و همه جا را آلوده می کنند در واقع دشمنان محیط زیست ، دشمن فرزندان آینده خود نیز هستند آنها زیبایی را از آیندگان می گیرند و به جای آن آلودگی به آیندگان هدیه می دهند .

حکیم ارد بزرگ جمله بسیار زیبای دیگری در این ارتباط دارند : ((برگها ، دست های کوچک و باز فرزندان آینده هر سرزمین هستند که باید پاسشان داشت . ))

پس کسی که درختان ، گلها و گیاهان را نابود می کند در واقع کشتارگر فرزندان آینده این سرزمین است . بیاییم از طبیعت پاسداری کنیم و آن را به زیباترین شکل ممکن به آیندگان بسپاریم .







درباره  آ بابک همتی :

او روایتگر پرده اسرار است تاریخ را به خوبی می داند گویا با آن زیسته و براستی و درستی به آن پرداخته است . بابک همتی گوهری ارزشمند از دیار شیرمردان دلیر بختیاری استان خوزستان و شهر تاریخی شوشتر است .

در پگاه 28 خردادماه 1352در شهر زیبای اصفهان زاده شد . پدرش غفور همتی فرزند امامقلی و او فرزند امام بخش ، زاده استان خوزستان و شهر باستانی و کهن شوشتر از بزرگان امین تیره شاهیوند ایل دلاور بهداروند بختیاری و مادر مهربانم بی بی نازلو بختیاروند ، زاده شهر شوشتر فرزند خوانین خوشنام طایفه علاء الدین وند بهداروند بختیاری دختر حاجت مرادخان فرزند سهراب خان فرزند عبدالله خان می باشد .

بابک همتی, آ بابک همتی ، آبایک همتی ، کتاب چهار حکیم تاریخ ایران, کتاب حکمای چهارگانه تاریخ ایران, دانلود کتاب چهار حکیم تاریخ ایران,


و از این روی دلبستگی بسیار به مردم خونگرم و میهمان نواز استانهای زاگرس میانی به ویژه چهارمحال بختیاری ، لرستان ، اصفهان ، کهکیلویه و بویر احمد و خوزستان دارد .

از نوجوانی کشش بسیار به دانستن تاریخ داشته این کوشش ها او را کم کم به وادی حکمت و اندیشه کشاند . شوربختانه آگاهی نسل امروز از تاریخ حکمت این سرزمین بسیار اندک است از این رو بر آن شد برای نخستین بار به  چهار حکیم سرآمد تاریخ ایران بپردازد و کتابی نگاشت با نام "چهار حکیم تاریخ ایران" (در این کتاب آبابک همتی یه زندگی و آثار حکمت آموز حکیم بزرگمهر ، حکیم فردوسی توسی ، حکیم خیام نیشابوری و حکیم ارد بزرگ پرداخته است). 

http://s6.picofile.com/file/8183890692/tarh_jeld_2.jpg

کتاب های دیگر استاد بابک همتی عبارتند از : برگزیده ایی از سخنان حکیم ارد بزرگ ، نظری تاریخی به نظریه قاره کهن و راه ایران ، بررسی نظریه کهکشان اندیشه ، تفسیر بخشی از پندهای کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ

 



نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد