X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مهندس منوچهر نبی زاده : چو شاخه های پر بار و سر بزیر درختان کهن سال قلعه اسرار ...

پنج‌شنبه 10 مهر‌ماه سال 1393
27 شهریور 1393 حکیم ارد بزرگ سخنران همایش فرهیختگان شیروان بود .

نوشته بسیار زیبای زیر به قلم "مهندس منوچهر نبی زاده" مسئول دفتر نماینده محترم مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی" خطاب به حکیم ارد بزرگ می باشد که پیشکش شما کاربران محترم می شود

 

منوچهر نبی زاده ، حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف معاصر ، شیروان ، ارد بزرگ شیروانی ، بزرگترین فیلسوف دنیا ، همایش فرهیختگان شیروان ، دکتر عبدالرضا عزیزی ، مجتبی شرکاء ، عباسعلی صفایی ،منوچهر نبی زاده ، دکتر عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی، حکیم ارد بزرگ فیلسوف بین المللی شیروان ، عباسعلی صفایی فرماندار شیروان

حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف معاصر ، شیروان ، ارد بزرگ شیروانی ، بزرگترین فیلسوف دنیا ، همایش فرهیختگان شیروان ، دکتر عبدالرضا عزیزی ، مجتبی شرکاء ، عباسعلی صفایی ،منوچهر نبی زاده ، دکتر عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی، حکیم ارد بزرگ فیلسوف بین المللی شیروان ، عباسعلی صفایی فرماندار شیروان

*ای مهربان سپاس*

چه آرام و مهربان آمدی ، چو گلی زیبا بر دامنه پر مهر ومحبت تپه باستانی این نگین شیروان ، چو شقایق های زیبای دشت گُلیل ، چو برگی روان بر جوی باغهای زیبای دره ارم ، چو چشمه های زلال شاه جهان ، چو سیبی زرد و قرمز در بلندای داستانهای سیفکان ، چو شاخه های پر بار و سر بزیر درختان کهن سال قلعه اسرار
آری ای بزرگ مهر ، شما لطف نموده و دعوت سرزمین پدری را پذیرفتید و رنج سفر بجان خریدید و آمدید تا این غبار نشسته بر کاش های تمدن زیبای ارشک و پارت را با دیگر فرهیختگان کنار بزنید و بقول دوستی چه روز باشکوهی را رقم زدید و چو ابری با طراوت این غبارها را ربودید .

 

حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف معاصر ، شیروان ، ارد بزرگ شیروانی ، بزرگترین فیلسوف دنیا ، همایش فرهیختگان شیروان ، دکتر عبدالرضا عزیزی ، مجتبی شرکاء ، عباسعلی صفایی ،منوچهر نبی زاده ، دکتر عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی، حکیم ارد بزرگ فیلسوف بین المللی شیروان ، عباسعلی صفایی فرماندار شیروان

حکیم ارد بزرگ ، بزرگترین فیلسوف معاصر ، شیروان ، ارد بزرگ شیروانی ، بزرگترین فیلسوف دنیا ، همایش فرهیختگان شیروان ، دکتر عبدالرضا عزیزی ، مجتبی شرکاء ، عباسعلی صفایی ،منوچهر نبی زاده ، دکتر عبدالرضا عزیزی نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی، حکیم ارد بزرگ فیلسوف بین المللی شیروان ، عباسعلی صفایی فرماندار شیروان

 

اما برای جوانان این شهر که سالها با بی مهری مسئولین رنجها دیده اند باور این همبستگی چون رویایی صادقانه بود .
شما که به پیشواز مهر آمدید تا بار دیگر به جوانان این شهر بیاموزید که مشق مهرورزی کنند و مهرشان را با جوانان وطن پیوند زنند و یکصدا در مسیر آبادانی و سرافرازی ایران همیشه جاوید گام بردارند امیدوارم هیچگاه مهرتان را از جوانان این مرز و بوم دریغ مدارید .
بدرود

منوچهر نبی زاده

غروب 27 شهریور 93

 

+ با کلیک بر روی عکس ها ، آنها را در ابعاد بزرگتری ببینید


با شهر اجدادی حکیم ارد بزرگ بیشتر آشنا شویم :


شیروان


شهرستان شیروان در 773 کیلومترى تهران قرار دارد. قسمت شمالى شیروان کوهستانى و داراى آب و هواى سرد است. قسمت جنوب آن به دلیل «رودخانه اترک» آب و هواى معتدل دارد. آثار بجامانده قبرهاى هزاران ساله نشان می‏دهد که شیروان قبل از اسلام نیز هزاران سال مسکونى بوده و قدمت طولانى دارد. حکیم ارد بزرگ مشهور ترین شخصیت تاریخ شیروان درباره این شهر دو سخن مشهور دارد نخست آنکه «شیروان ، شهر مهر و مهربانی است» و دیگر آنکه : «شیروان عروس زیبای شهرهای ایران است» .


نگاهی به شهرستان شیروان

شهر باستانی شیروان‌ ، تاریخ نزدیک به پنج هزار سال در سینه دارد قدمت تپه باستانی شیروان را همپای شهر سوخته زابل و نزدیک به 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح می دانند حتی به شکل افسانه گفته می شود ارشک سردودمان و موسس سلسله اشکانیان برفراز آن زاده شده است و شیروان اولین جایی بود که او در آن نیروهایش را آموزش رزم آوری داد آنچه مسلم است شیروان یکی از مهمترین دژهای امپراتوری اشکانیان در طی 474 سال حکومت آنها بوده است وجود گورهای زرتشتی و آثار تاریخی در نقاط گوناگون ناحیه شیروان، نه تنها بر شناخت رویدادهای تاریخی شیروان در پیش از تاریخ کمک می نماید، بلکه آبادی و اهمیت این شهر را در آن زمان نشان می دهد. شهرهای خراسان، از جمله شیروان، بین سال های 31 و 32 هـ . ق، در روزگار خلافت عثمان، به دست مسلمانان افتاد. در زمان حکومت طاهریان، صفاریان و سامانیان، شیروان یکی‌از آبادی‌های پر‌جمعیت و آباد بوده است. سلطان محمود غزنوی در بازگشت از هندوستان از مسیر راه مشهد - طرقی - شیروان، یک شبانه روز در روستاهای دهستان گلیان شیروان،‌ اردو زده است؛ به طوری که این محل را تخت سلطان محمود نیز می نامند. مغولان در 618 هـ . ق، شهرهای خراسان، از جمله شیروان را گشودند و به کشتار و چپاول پرداختند. شیروان در 874 هـ . ق، به دست تیمورلنگ افتاد.
شیروان در زمان صفویه از اعتبار و اهمیت ویژه ای برخوردار شد و در زمان شاه عباس بزرگ، کردان جنگجو به این ناحیه کوچ کردند. شاه عباس صفوی چند بار، از جمله در 1007 هـ . ق، به خراسان که مورد تاخت و تاز مردمان گوناگون بود و هم چنین به شیروان، مرکز حکومت ایلخانی سفر کرده است. نادرشاه افشار در 24 شوال 1148 هـ . ق، به پادشاهی رسید و رضاقلی میرزا، پسرش را فرمانروای خراسان، از جمله شیروان کرد.
در 1210 هـ . ق، آقا محمد خان قاجار هنگام رفتن به مشهد، از شیروان گذشت و امیر گونه خان، حاکم شیروان نسبت به وی اعلام وفاداری کرد. در روزگار محمد شاه قاجار، شیروان یکی از نواحی مهم درگیری های حاکمان محلی، از جمله حاکمان شیروان و بجنورد بود. ناصرالدین شاه قاجار، دوبار در سال های 1284 و 1300 هـ . ق، به خراسان سفر و از شیروان نیز دیدن کرد.


مشاهیر شیروان
شیروان دارای مشاهیر و بزرگانی همانند "حکیم ارد بزرگ" است . دانش دوستان او را بزرگترین فیلسوف و حکیم حال حاضر جهان می دانند . دیگر چهره سرشناس و ممتاز شیروان استاد منوچهر لطیف است او اولین کسی است که در ایران کشتی را برروی کاغذ نوشت و شروع به تجزیه و تحلیل آن کرد . به او لقب نخستین ورزشی نویس کشتی را داده اند . مرحوم لطیف از دوستان نزدیک و هم دوره های جهان پهلوان تختی بود . مرحوم لطیف 50 سال در مورد کشتی نوشت و تا زنده بود زبده ترین تحلیل گر عرصه کشتی و مدیریت آن بود . هنگام به خاک سپاری او بزرگانی نظیر استاد کیومرث ابوالملوکی، عبدالله موحد، بهرام افشارزاده، منصور مهدیزاده، محمدرضا طالقانی، پرویز سیروس‌پور، منصور برزگر، حسن حبیبی، حسین ملاقاسمی، محمود معزی‌پور، محسن فرح‌وشی، حسن بابک، امیررضا خادم، علیرضا حیدری، علیرضا دبیر، عارف ربطی، جواد رفوگر، حمیدرضا گرشاسبی و ... حضور داشتند . از دیگر مشاهیر شیروان می توان به نام سعدالدین تفتازانی نیز اشاره کرد .


صنایع دستی مردم شیروان
مهم‌ترین صنایع دستی مردم شیروان را فرش‌بافی، خرسک، قالیچه، گلیم، جاجیم بافی، نمدمالی، پوستین دوزی، بافتن دست‌کش، جوراب، شال‌گردن، کلاه، پایتابه، چوخه، چوخا، کیسه حمام، خورجین و جوال تشکیل می‌دهد. فرش بافی و قالیچه بافی و خرسک نیز در میان مردم این شهرستان رایج است.قالی های بافته شده بیش‌تر با طرح قالی مشهد و نقش‌های ترنج عرضه می‌شود. کلاه یا عرقچین به گونه نیم‌کره است و نقش‌های مرتب و جالبی با ابریشم روی آن ایجاد می‌شود نقش‌های جودانه، علقیش، دندون موشی و گل جقه ای عرضه می‌شود. گلیم را در شیروان پلای هم می گویند بافت آن به وسیله کارگاه‌های افقی و در روی زمین است به واسطه رونق فرش بافی گلیم بافی رونق یافته است. در شیروان نوازندگان حرفه ای را بخشی می گویند . این نوازندگان محلی معمولا در صدر مجلس می نشینند و به عنوان مقدمه حتما شعری از شاعر معروف ترک زبان(نوایی) می خوانند. اماج کماج و عقیقه دو غذای معروف محلی شهرستان شیروان است .


مکان های دیدنی و تاریخی
مکان های تاریخی و دیدنی شهرستان شیروان عبارت اند از تپه باستانی شیروان در جنوب باختری شهر ، شیرکوه شیروان ، آرامگاه بی‌بی حنیفه، آرامگاه تیموری در 6 کیلومتری شیروان، آرامگاه معصوم زاده امام یحیی، امام زاده حمزه در 6 کیلومتری شمال باختری شیروان، امام زاده محمد رضا، برج و باروی تیموری، تپه (قلعه) اسرار، تپه زیارت، تپه ماسوره شیروان، حسنیه حاج آخوند، شهرپیشین، غار پوستین دوز، غار کافر، قزلرقلعه زیدر، قزلرقلعه زوارم، قزلرقلعه اوغار، قزلرقلعه تفتازان، گمرک تپه و گبرخانه.


مشخصات جغرافیایی
شهرستان شیروان با پهنه ای حدود 2279 کیلومتر مربع، جمعیتی نزدیک به 200 هزار نفر را در خود جای داده است در شمال استان خراسان، در مسیر راه مشهد – گرگان قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال به جمهوری ترکمنستان، از باختر به شهرستان بجنورد، از خاور به شهرستان قوچان و از جنوب به شهرستان اسفراین محدود است. این شهرستان آب و هوایی بسیار فرح بخش دارد آب و هوایی کوهستانی با زمستان های سرد – خشک و آرام دارد. بیش ترین درجه حرارت این ناحیه از 38 و کم ترین درجه حرارت نیز، 20- درجه سانتیگراد می باشد. شهر شیروان در مسیر راه آسفالته اصلی مشهد – گرگان، از نظر جغرافیایی در 37 درجه و 23 دقیقه و 30 ثانیه پهنای شمالی و 57 درجه و 54 دقیقه و 30 ثانیه درازای خاوری و بلندی ‌1160 متر از سطح دریا قرار دارد. شیروان از مرکزیت ویژه ای برخوردار بوده و دارای راه هایی، به شرح زیر است:
1- راه شیروان – قوچان – مشهد، به درازای 200 کیلومتر
2- راه شیروان – بجنورد، به درازای 60 کیلومتر
3- راه شیروان – درگز، به درازای 180 کیلومتر


وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در مورد نام‌گذاری شهر شیروان، داوری هایی گوناگونی وجود دارد. درست ترین نظر این است که نام شیروان را به بخاطر نقش شیری دانسته اند، که شکل آن، در دامنه شمالی کوه «اغزقاپوقلی» دیده می شود و به شیرکوه شهره هست . سنگ تشکیل دهنده شکل شیر، با دیگر سنگ های کوه اغزقاپوقلی از نظر جنس، گونه و رنگ تفاوت دارد و هر بیننده ای، این وجه تمایز شکل شیر را می بیند. با توجه به آثار تاریخی و گورهای زرتشتی ای که در این ناحیه وجود دارد، کهن بودن شهر تأیید گشته و این وجه تشبیه درست تر به نظر می رسد. برخی هم نام شیروان را به شیربانانی منسوب می دانند که در سده های گذشته در جنگل های ناحیه شیروان به شکار و نگاهداری شیر اشتغال داشته اند . کارشناسان این مورد کمتر وارد می دانند .(حمیراستارزاده)


نظرات (1)
بعنوان یک باغدار 53 ساله از آقای نبی زاده مچکرم.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد